NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Биография: Мартина Вачкова
4444
Под прожектора

Биография: Мартина Вачкова

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова. По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980)

| 29 Юли 2024, 11:34 ч.
Биография: Мартина Вачкова
Биография: Мартина Вачкова
Снимка © Милена Стойкова

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Изложението на изкуството в Базел, Швейцария, което се провежда през тази седмица, е тест за това доколко е издръжлив пазарът, съобщи АФП. 

Близо 285 галерии ще се включат в изложението. Два дни и половина са запазени за богатите колекционери, а публиката може да разгледа произведенията от 13 до 16 юни. За първи път посетителите имат възможност да гласуват за своя фаворит сред експонатите в секцията Unlimited, която събира монументални творби, предназначени за музеи и големи частни колекции. Ще бъдат изложени ключови произведения на големи фигури на съвременното изкуство, сред които фрески на Кийт Харинг и опакованият фолксваген на Кристо. 

Галериите представят най-търсените подписи за колекционерите - тези на Пабло Пикасо, Анди Уорхол, Сай Туомбли, Джорджия О`Кийф, Луиз Буржоа, Александър Туомбли.

Тази година изложението се провежда в обстановка на н

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

Приемат се заявки за участие в национално биенале по скулптура и националния пленер по фотография в Шумен, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация в града. 

Биеналето по скулптура „Шуменско плато“, с подзаглавие „Оттука започва България“, ще се състои от 24 юни до 3 юли и цели обмяна на опит и създаване на ползотворни творчески контакти на скулптори от различни градове на страната. 

Изработените скулптурни творби ще бъдат позиционирани в Природен парк „Кьошковете“ и ще оформят ново Арт пространство, отбелязват от общинския пресцентър. 

Седмото издание на Националния пленер по фотография „Шумен – познат и непознат“, с подзаглавие „Оттука започва България“, ще се състои от 1 до 4 юли. Тази година тематичната му насоченост е свързана със заснемане на процеса на създаване на творбите от биеналето по скулптура, както и на паметници и скулпту

Осигурен е безплатен транспорт за всички посетители на тазгодишния фестивал "Open Buzludzha" в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха организаторите. Автобуси има от днес до края на фестивала на 11 август. 

Шатъл автобусът тръгва от хотел "Kings’ Valley Medical & Spa" на Казанлъшките минерални бани, спира на ж.п. гара Казанлък и стига до "Welcome" зоната на фестивала, където всички посетители могат да представят билетите си, или да закупят такива. Оттам са осигурени вътрешни автобуси до мястото на фестивала. Гостите могат да се възползват от тях, или да се разходят по горската пътека до основната сцена. 

В обратна посока автобусите тръгват от основната сцена и стигат до гарата в Казанлък и до хотел "Kings’ Valley Medical & Spa". 

Както съобщихме, фестивалът на връх Бузлуджа започва днес и включва разнообразна музикална и дневна програма, к

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават, не ги пипат, има благоговеене към таланта им. А при мен идват, гушкат ме, прегръщат ме, тупват ме по рамото. Говорят ми на „ти“, за което някой би казал: „О, не ме уважават достатъчно“, но не. Аз се радвам, че е така. Нека ме гушкат, както гушкат децата си, както гушкат близките си, нека ме целуват. Това ми е много приятно“, посочи Вачкова. 

Когато един почитател ти говори на „ти“, значи, че те е приел като сродна душа, като брат, сестра, добави тя.

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. П

Общо 430 малки графики на 143 артисти от 38 страни по целия свят показаха в казанлъшката Художествена галерия в рамките на 12-ото издание на международната изложба Минипринт – Казанлък. Изложбата откриха организаторът на форума Петър Бояджиев и директорът на културния институт д-р Пламен Петров, а поздрав към присъстващите отправи заместник-кметът Даниела Коева. 

Д-р Петров подчерта, че събитието ежегодно привлича творби на визуални артисти от цял свят, работещи в полето на класическата и съвременна графика, което го прави едно от най-значимите в художествения живот на града. 

Петър Бояджиев благодари за съдействието на Община Казанлък и на екипа на Художествената галерия. Той напомни, че за 12-те си издания Минипринт има показани над 4200 оригинални графики на повече от 550 артисти от над 55 държави. Наградени са повече от 80 творци от над 30 страни по целия

Наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, световноизвестният цигулар и носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих откриват новия сезон на Софийската филхармония. 

Под палката на маестро Найден Тодоров, те ще представят Концерта за цигулка и виолончело от Брамс, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт гарантират удоволствието на публиката.

Готие Капюсон идва у нас за трети път. 

Както информирахме, събитието е на 19 септември в зала „България“.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации, и завладяващ тон. Той се изявява многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с

Принц Хари получи разрешение да обжалва отказа на британското правителство да му осигури обществено финансирана полицейска охрана във Великобритания, съобщиха АП и Ройтерс.

Апелативният съд даде зелена светлина на херцога на Съсекс да оспори решението, постановено по-рано тази година във Висшия съд в Лондон. Разрешението за обжалване е било дадено още през май, но за него бе съобщено едва този четвъртък, 6 юни.

Хари, по-малкият син на крал Чарлз, започва акцията, след като Министерството на вътрешните работи, което отговаря за полицейската дейност, реши през февруари 2020 г. той да не получава автоматично лична полицейска охрана, докато е във Великобритания.

Тогава Хари за първи път оспори решението, твърдейки, че той и семейството му се нуждаят от въоръжена охрана заради враждебността, насочена към него и съпругата му Меган, в социалните медии, и непрестанното

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х

Вачкова отбеляза, че един артист може да бъде уважаван, да респектира зрителите с уменията си, може да бъде популярен, но най-трудно е да накара публиката да го обича. 

„Защото ние обичаме близките си. Това означава, че тези зрители, които са ме обикнали, са ме почувствали близка или говоря неща, които и те мислят, или действам така, както те биха действали. По някакъв начин ме чувстват като тяхно семейство, техен приятел. Това е много трудно, но и много приятно, когато го усетиш, че се е случило“, каза тя. 

Мен съвсем не всички ме харесват, посочи Вачкова. „За някои съм може би много простодушна, простонародна. Но това съм аз. Аз съм дъщеря на моя баща. Той беше истински народен артист. „Народен“ в смисъл на „обичан от народа“. И аз не, че съм се стремяла към това, но просто не мога да бъда друга, няма как да бъда друга“, обясни тя.

Сред любимите роли на Марта Вачкова от сцената или екрана е тази на царкиня Кита от пиесата на Никола Русев „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита, с китка накитена“. 

„Това е една много смешна пиеса. Изобщо, Кольо Русев е един прекрасен писател и беше прекрасен човек. Обичах тази моя роля. Играла съм я в три театъра, първо - в Сатиричния театър, после – в Русенския театър, после – в Благоевградския театър, с различни екипи, с различни колеги. Толкова си я обичам тази роля. И понеже играех царкинята, а в пиесата има и една майка, си мисля, че с голяма радост бих изиграла вече майката на царкинята“, отбеляза актрисата.

Много обичам и образа на Сийка, когато още в предаването „Ку-ку“ започнахме да играем два много характерни образа с Точно (Токмакчиев – б.а.) – Кирето и Сийка, посочи тя. Разказа, че все още се случва често хората да я срещнат и да се обръщат към нея с думите: „Ей, Сийке, къде е Кирето“.

Актрисата отбеляза, че вече втора година не приема работни ангажименти. „Реших, че трябва да отдам време на здравето си. Исках да пусна бялата си коса, да спра с тези бои и изобщо да се погрижа за себе си. Мисля, че много години доста интензивно работех и си мисля, че имам право на тази заслужена почивка. Разбира се, ако нещо страшно интересно се появи, ще се включа сигурно“, обясни тя.

Мартина Вачкова е родена на 29 юли 1959 г. в семейството на актьора Григор Вачков и Силвия Вачкова. Григор Вачков е на снимки във филма „Дом на две улици“, когато се ражда дъщеря му. Той е навътре в морето и след като напразно го викат по радиоуредбата на плажа, композиторът Светозар Донев доплува до него, за да му каже.

ПЪТЯТ ДО ТЕАТРАЛНАТА АКАДЕМИЯ 

Като всички деца и Мартина Вачкова обичала да си играе с куклите като дете и да прави кюфтета от кал и трева. „Майка се кара на мен, а аз – на куклите“, разказва актрисата в интервю. Това тя смята за първите си опити в актьорството. По-късно, когато учителките я карали да рецитира стихотворения и да чете на глас, осъзнала, че има ужас от публика, когато хората я гледат очакващо, защото е дъщерята на легендарния актьор Григор Вачков. Тогава Марта решава, че няма бъдеще в театъра и си намерила нова любов – балета. Баща й дори й купил палци, но и от това се отказала. След това рисувала, тренирала баскетбол и ходила на уроци по оперно пеене, но в крайна сметка преустановявала заниманията си.

Когато влязла в пубертета, срамежливото момиченце изчезнало и на негово място се появила самоуверена девойка, която ставала навсякъде душата на компанията. Разказвала смешни истории и вицове, а околните все повтаряли, че задължително трябва да кандидатства във ВИТИЗ (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“). Така и направила. Подготвила се самичка, явила се на изпитите и я скъсали. Това не я отказало от академията. Докато чака да дойде време за изпитите във ВИТИЗ, се записала на курсове по фотография. През 1978 г. при второто й кандидатстване във ВИТИЗ я приемат. Тя завършва актьорско майсторство при проф. Николай Люцканов и Маргарита Младенова през 1982 г. След дипломирането си работи три години в Драматично-кукления театър „Константин Величков“ в Пазарджик. През 1985 г. тя играе в Държавния сатиричен театър „Алеко Константинов“, а от 1992 г. играе в Народния театър „Иван Вазов“, в Театрална работилница „Сфумато“ и др.

„КУ-КУ“ И „КАНАЛЕТО“

В края на 80-те години на 20-и век, след като става част от студентското предаване „Ку-ку“ по Българската национална телевизия (БНТ) тя придобива популярност, но намалява ангажиментите си пред публиката в театъра. В „Ку-ку“ (1990 – 1995), а след това и в „Каналето“ (1995 – 2004) по БНТ тя си партнира с Август Попов, Владислав Карамфилов-Въргала, Стефан Рядков, Васил Василев-Зуека, Слави Трифонов, Камен Воденичаров, Евтим Милошев, Тончо Токмакчиев, Виктор Калев и др. Участва и в предаването „Коктейлите на Влади“ по Ефир 2 на БНТ. От 2007 г. до 2018 г. Марта Вачкова периодично участва в сатиричното телевизионно предаване, излъчвано по БНТ 1 „Шоуто на Канала“. В предаването участват още актьорите Тончо Токмакчиев, Ани Михайлова, Стефан Щерев-Чечо, Иван Григоров, Камен Воденичаров и Георги Мамалев.

В Българската национална телевизия Мартина Вачкова е водила сутрешното телевизионно предаване по Канал 1 – „Защо не! с Марта Вачкова“, по-късно преименувано на „Жените“. От 2011 г. до 2014 г. е водеща на предаването по БНТ „Апартаментът“. През 2014 г. тя е водеща на предаването „Шоуто на Марта“ по БНТ.

ПЪРВАТА РОЛЯ В КИНОТО Е В „ГИБЕЛТА НА АЛЕКСАНДЪР ВЕИ“

С киното започва далеч по-рано. Първата й роля е на дъщерята Мини в „Гибелта на Александър Велики“ през 1968 г. Последният филм, в който тя си партнира с баща си, е „Мера според мера“ на режисьора Георги Дюлгеров. Мартина Вачкова е в ролята на Лимбийка. Ролята на Апостол войвода е последната на големия актьор Григор Вачков. Той умира от инсулт през 1980 г., по време на снимките на филма. 

За баща си Мартина Вачкова споделя: „Страшно съм горда с него. Обожавам го. Бяхме много близки, още сме, говоря си наум с него и май няма да се разделим никога… Той беше за мен пример за честен, за почтен човек, за морален човек, за добър човек.Искам да бъда обичана, както той беше обичан. Искам да ми вярват, както на него му вярваха. Надявам се, когато мен няма да ме има, към дъщеря ми да се изсипва същата обич, каквато хората изсипваха към мен. През живота си съм била буквално заливана от обичта на хората, които го обичаха, като ме видят, ми се радват просто защото съм негова дъщеря“.

Сред филмите, в които Мартина Вачкова е участвала са „Синята лампа“ (1974), „Мера според мера“ (1981), „Забравете този случай“ (1985), „Петък вечер“ (1987), „Съседката“ (1988), „Заплахата“ (1989), „Аз, графинята“ (1989), „Бащата на яйцето“ (1991), „Искам Америка“ (1991), „Коледни апаши“ (1994), „Испанска муха“ (1998), „Турски гамбит“ (2005), „Маймуни през зимата“ (2006), „Бартер“ (2015), телевизионните сериали „Откраднат живот“ (2016 – 2021), „Полицаите от края на града“ (2018) и др.

ИМА НАРИСУВАНИ ГРАФИКИ, КАРТИНИ С МАСЛО И АКВАРЕЛ

Рисуването е увлечение на Мартина Вачкова, тя има нарисувани графики, картини с масло и акварел. На 14 февруари 2001 г. тя открива обща изложба с художника Иван Яхнаджиев – „Страст в цветове“.

През 2010 г. вестник „Ню Йорк таймс“ публикува материал за нарастващото влияние на жените в българския обществен живот. Заедно с кмета на София тогава Йорданка Фандъкова и генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, вестникът цитира и името на Мартина Вачкова, която по това време е водеща на телевизионното предаване „Жените“, сред най-успешните и влиятелни дами в България.

ПРИЗНАНИЕ

На 9 септември 1994 г. Мартина Вачкова получава почетна грамота от Федерацията на обединените ромски общности (барони) за големия й принос в популяризирането на ромския етнос и издигането на престижа на ромите, както и за най-точна импровизация на ромските нрави и обичаи. Мартина Вачкова е носителка и на наградата на Община Каварна „Почетен ром“. Наградата традиционно се връчва за Международния ден на ромите – 8 април, на актьори, музиканти, дейци на спорта, които активно подкрепят интеграцията на малцинството.

През 2013 г. Мартина Вачкова получава наградата „Жена на годината“ на списание „Грация“. През октомври 2016 г. получава наградата за най-добра актриса за ролята си във филма „За какво служи хлябът“ на международния кинофестивал European Film Festival (Mainstream & Underground) в Москва, Русия. През 2016 г. тя е носителка и на награда „Лайфстайл“ за най-харесван артист в български сериал за „Откраднат живот“ (2016).

„МЕРА СПОРЕД МЕРА“

През септември 2021 г. международният филмов фестивал „София филм фест“ показва дигитално възстановени трите серии на „Мера според мера“. Филмът на режисьора Георги Дюлгеров излиза през 1981 г. по сценарий на Руси Чанев и Дюлгеров, по романа на Свобода Бъчварова „Литургия за Илинден“. В „Мера според мера“ се снимат около 110 актьори, 800 епизодици, 19 000 статисти. Общата дължина на филмовата лента на всичките серии е около 11 000 метра. Оператор е Радослав Спасов, художник е Георги Тодоров-Жози, музиката е на Божидар Петков. В ролите са Руси Чанев, Цветана Манева, Григор Вачков, Стефан Мавродиев, Димитър Буйнозов, Маргарита Карамитева, Вълчо Камарашев, Катя Иванова, Румена Трифонова, Мартина Вачкова, Богдан Глишев, Димитър Луканов, Венцислав Кисьов, Милена Андонова, Ивайло Христов, Иван Черкелов, Людмил Тодоров, Марио Кръстев, Светослав Овчаров, Иглика Трифонова, Мартина Вачкова и др.

„ПРАТЕНИК НА МЪЖКИ ВРЕМЕНА“

На 24 септември 2022 г. в рамките на кинофестивала „Златна роза“ във Варна Мартина Вачкова представя второто издание на книгата „Пратеник на мъжки времена. Спомени за Григор Вачков“. Нейни автори са Силвия Вачкова, Мартина Вачкова и Юрий Дачев. Второто издание е на издателство „Фабер“. На представянето Мартина Вачкова споделя: „Баща ми – Григор Вачков, носеше мъжкото у себе си, дух, който сега го няма, в днешно време липсват мъжкари“.

/АЯ/МВ/отдел „Справочна“

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Под прожектора
4444
Под прожектора

Биография: Мартина Вачкова

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката.

| 29 Юли 2024, 11:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Мартина Вачкова
Биография: Мартина Вачкова
Снимка © Милена Стойкова

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Изложението на изкуството в Базел, Швейцария, което се провежда през тази седмица, е тест за това доколко е издръжлив пазарът, съобщи АФП. 

Близо 285 галерии ще се включат в изложението. Два дни и половина са запазени за богатите колекционери, а публиката може да разгледа произведенията от 13 до 16 юни. За първи път посетителите имат възможност да гласуват за своя фаворит сред експонатите в секцията Unlimited, която събира монументални творби, предназначени за музеи и големи частни колекции. Ще бъдат изложени ключови произведения на големи фигури на съвременното изкуство, сред които фрески на Кийт Харинг и опакованият фолксваген на Кристо. 

Галериите представят най-търсените подписи за колекционерите - тези на Пабло Пикасо, Анди Уорхол, Сай Туомбли, Джорджия О`Кийф, Луиз Буржоа, Александър Туомбли.

Тази година изложението се провежда в обстановка на н

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

Приемат се заявки за участие в национално биенале по скулптура и националния пленер по фотография в Шумен, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация в града. 

Биеналето по скулптура „Шуменско плато“, с подзаглавие „Оттука започва България“, ще се състои от 24 юни до 3 юли и цели обмяна на опит и създаване на ползотворни творчески контакти на скулптори от различни градове на страната. 

Изработените скулптурни творби ще бъдат позиционирани в Природен парк „Кьошковете“ и ще оформят ново Арт пространство, отбелязват от общинския пресцентър. 

Седмото издание на Националния пленер по фотография „Шумен – познат и непознат“, с подзаглавие „Оттука започва България“, ще се състои от 1 до 4 юли. Тази година тематичната му насоченост е свързана със заснемане на процеса на създаване на творбите от биеналето по скулптура, както и на паметници и скулпту

Осигурен е безплатен транспорт за всички посетители на тазгодишния фестивал "Open Buzludzha" в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха организаторите. Автобуси има от днес до края на фестивала на 11 август. 

Шатъл автобусът тръгва от хотел "Kings’ Valley Medical & Spa" на Казанлъшките минерални бани, спира на ж.п. гара Казанлък и стига до "Welcome" зоната на фестивала, където всички посетители могат да представят билетите си, или да закупят такива. Оттам са осигурени вътрешни автобуси до мястото на фестивала. Гостите могат да се възползват от тях, или да се разходят по горската пътека до основната сцена. 

В обратна посока автобусите тръгват от основната сцена и стигат до гарата в Казанлък и до хотел "Kings’ Valley Medical & Spa". 

Както съобщихме, фестивалът на връх Бузлуджа започва днес и включва разнообразна музикална и дневна програма, к

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. П

Общо 430 малки графики на 143 артисти от 38 страни по целия свят показаха в казанлъшката Художествена галерия в рамките на 12-ото издание на международната изложба Минипринт – Казанлък. Изложбата откриха организаторът на форума Петър Бояджиев и директорът на културния институт д-р Пламен Петров, а поздрав към присъстващите отправи заместник-кметът Даниела Коева. 

Д-р Петров подчерта, че събитието ежегодно привлича творби на визуални артисти от цял свят, работещи в полето на класическата и съвременна графика, което го прави едно от най-значимите в художествения живот на града. 

Петър Бояджиев благодари за съдействието на Община Казанлък и на екипа на Художествената галерия. Той напомни, че за 12-те си издания Минипринт има показани над 4200 оригинални графики на повече от 550 артисти от над 55 държави. Наградени са повече от 80 творци от над 30 страни по целия

Наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, световноизвестният цигулар и носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих откриват новия сезон на Софийската филхармония. 

Под палката на маестро Найден Тодоров, те ще представят Концерта за цигулка и виолончело от Брамс, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт гарантират удоволствието на публиката.

Готие Капюсон идва у нас за трети път. 

Както информирахме, събитието е на 19 септември в зала „България“.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации, и завладяващ тон. Той се изявява многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с

Принц Хари получи разрешение да обжалва отказа на британското правителство да му осигури обществено финансирана полицейска охрана във Великобритания, съобщиха АП и Ройтерс.

Апелативният съд даде зелена светлина на херцога на Съсекс да оспори решението, постановено по-рано тази година във Висшия съд в Лондон. Разрешението за обжалване е било дадено още през май, но за него бе съобщено едва този четвъртък, 6 юни.

Хари, по-малкият син на крал Чарлз, започва акцията, след като Министерството на вътрешните работи, което отговаря за полицейската дейност, реши през февруари 2020 г. той да не получава автоматично лична полицейска охрана, докато е във Великобритания.

Тогава Хари за първи път оспори решението, твърдейки, че той и семейството му се нуждаят от въоръжена охрана заради враждебността, насочена към него и съпругата му Меган, в социалните медии, и непрестанното

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават, не ги пипат, има благоговеене към таланта им. А при мен идват, гушкат ме, прегръщат ме, тупват ме по рамото. Говорят ми на „ти“, за което някой би казал: „О, не ме уважават достатъчно“, но не. Аз се радвам, че е така. Нека ме гушкат, както гушкат децата си, както гушкат близките си, нека ме целуват. Това ми е много приятно“, посочи Вачкова. 

Когато един почитател ти говори на „ти“, значи, че те е приел като сродна душа, като брат, сестра, добави тя.

Вачкова отбеляза, че един артист може да бъде уважаван, да респектира зрителите с уменията си, може да бъде популярен, но най-трудно е да накара публиката да го обича. 

„Защото ние обичаме близките си. Това означава, че тези зрители, които са ме обикнали, са ме почувствали близка или говоря неща, които и те мислят, или действам така, както те биха действали. По някакъв начин ме чувстват като тяхно семейство, техен приятел. Това е много трудно, но и много приятно, когато го усетиш, че се е случило“, каза тя. 

Мен съвсем не всички ме харесват, посочи Вачкова. „За някои съм може би много простодушна, простонародна. Но това съм аз. Аз съм дъщеря на моя баща. Той беше истински народен артист. „Народен“ в смисъл на „обичан от народа“. И аз не, че съм се стремяла към това, но просто не мога да бъда друга, няма как да бъда друга“, обясни тя.

Сред любимите роли на Марта Вачкова от сцената или екрана е тази на царкиня Кита от пиесата на Никола Русев „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита, с китка накитена“. 

„Това е една много смешна пиеса. Изобщо, Кольо Русев е един прекрасен писател и беше прекрасен човек. Обичах тази моя роля. Играла съм я в три театъра, първо - в Сатиричния театър, после – в Русенския театър, после – в Благоевградския театър, с различни екипи, с различни колеги. Толкова си я обичам тази роля. И понеже играех царкинята, а в пиесата има и една майка, си мисля, че с голяма радост бих изиграла вече майката на царкинята“, отбеляза актрисата.

Много обичам и образа на Сийка, когато още в предаването „Ку-ку“ започнахме да играем два много характерни образа с Точно (Токмакчиев – б.а.) – Кирето и Сийка, посочи тя. Разказа, че все още се случва често хората да я срещнат и да се обръщат към нея с думите: „Ей, Сийке, къде е Кирето“.

Актрисата отбеляза, че вече втора година не приема работни ангажименти. „Реших, че трябва да отдам време на здравето си. Исках да пусна бялата си коса, да спра с тези бои и изобщо да се погрижа за себе си. Мисля, че много години доста интензивно работех и си мисля, че имам право на тази заслужена почивка. Разбира се, ако нещо страшно интересно се появи, ще се включа сигурно“, обясни тя.

Мартина Вачкова е родена на 29 юли 1959 г. в семейството на актьора Григор Вачков и Силвия Вачкова. Григор Вачков е на снимки във филма „Дом на две улици“, когато се ражда дъщеря му. Той е навътре в морето и след като напразно го викат по радиоуредбата на плажа, композиторът Светозар Донев доплува до него, за да му каже.

ПЪТЯТ ДО ТЕАТРАЛНАТА АКАДЕМИЯ 

Като всички деца и Мартина Вачкова обичала да си играе с куклите като дете и да прави кюфтета от кал и трева. „Майка се кара на мен, а аз – на куклите“, разказва актрисата в интервю. Това тя смята за първите си опити в актьорството. По-късно, когато учителките я карали да рецитира стихотворения и да чете на глас, осъзнала, че има ужас от публика, когато хората я гледат очакващо, защото е дъщерята на легендарния актьор Григор Вачков. Тогава Марта решава, че няма бъдеще в театъра и си намерила нова любов – балета. Баща й дори й купил палци, но и от това се отказала. След това рисувала, тренирала баскетбол и ходила на уроци по оперно пеене, но в крайна сметка преустановявала заниманията си.

Когато влязла в пубертета, срамежливото момиченце изчезнало и на негово място се появила самоуверена девойка, която ставала навсякъде душата на компанията. Разказвала смешни истории и вицове, а околните все повтаряли, че задължително трябва да кандидатства във ВИТИЗ (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“). Така и направила. Подготвила се самичка, явила се на изпитите и я скъсали. Това не я отказало от академията. Докато чака да дойде време за изпитите във ВИТИЗ, се записала на курсове по фотография. През 1978 г. при второто й кандидатстване във ВИТИЗ я приемат. Тя завършва актьорско майсторство при проф. Николай Люцканов и Маргарита Младенова през 1982 г. След дипломирането си работи три години в Драматично-кукления театър „Константин Величков“ в Пазарджик. През 1985 г. тя играе в Държавния сатиричен театър „Алеко Константинов“, а от 1992 г. играе в Народния театър „Иван Вазов“, в Театрална работилница „Сфумато“ и др.

„КУ-КУ“ И „КАНАЛЕТО“

В края на 80-те години на 20-и век, след като става част от студентското предаване „Ку-ку“ по Българската национална телевизия (БНТ) тя придобива популярност, но намалява ангажиментите си пред публиката в театъра. В „Ку-ку“ (1990 – 1995), а след това и в „Каналето“ (1995 – 2004) по БНТ тя си партнира с Август Попов, Владислав Карамфилов-Въргала, Стефан Рядков, Васил Василев-Зуека, Слави Трифонов, Камен Воденичаров, Евтим Милошев, Тончо Токмакчиев, Виктор Калев и др. Участва и в предаването „Коктейлите на Влади“ по Ефир 2 на БНТ. От 2007 г. до 2018 г. Марта Вачкова периодично участва в сатиричното телевизионно предаване, излъчвано по БНТ 1 „Шоуто на Канала“. В предаването участват още актьорите Тончо Токмакчиев, Ани Михайлова, Стефан Щерев-Чечо, Иван Григоров, Камен Воденичаров и Георги Мамалев.

В Българската национална телевизия Мартина Вачкова е водила сутрешното телевизионно предаване по Канал 1 – „Защо не! с Марта Вачкова“, по-късно преименувано на „Жените“. От 2011 г. до 2014 г. е водеща на предаването по БНТ „Апартаментът“. През 2014 г. тя е водеща на предаването „Шоуто на Марта“ по БНТ.

ПЪРВАТА РОЛЯ В КИНОТО Е В „ГИБЕЛТА НА АЛЕКСАНДЪР ВЕИ“

С киното започва далеч по-рано. Първата й роля е на дъщерята Мини в „Гибелта на Александър Велики“ през 1968 г. Последният филм, в който тя си партнира с баща си, е „Мера според мера“ на режисьора Георги Дюлгеров. Мартина Вачкова е в ролята на Лимбийка. Ролята на Апостол войвода е последната на големия актьор Григор Вачков. Той умира от инсулт през 1980 г., по време на снимките на филма. 

За баща си Мартина Вачкова споделя: „Страшно съм горда с него. Обожавам го. Бяхме много близки, още сме, говоря си наум с него и май няма да се разделим никога… Той беше за мен пример за честен, за почтен човек, за морален човек, за добър човек.Искам да бъда обичана, както той беше обичан. Искам да ми вярват, както на него му вярваха. Надявам се, когато мен няма да ме има, към дъщеря ми да се изсипва същата обич, каквато хората изсипваха към мен. През живота си съм била буквално заливана от обичта на хората, които го обичаха, като ме видят, ми се радват просто защото съм негова дъщеря“.

Сред филмите, в които Мартина Вачкова е участвала са „Синята лампа“ (1974), „Мера според мера“ (1981), „Забравете този случай“ (1985), „Петък вечер“ (1987), „Съседката“ (1988), „Заплахата“ (1989), „Аз, графинята“ (1989), „Бащата на яйцето“ (1991), „Искам Америка“ (1991), „Коледни апаши“ (1994), „Испанска муха“ (1998), „Турски гамбит“ (2005), „Маймуни през зимата“ (2006), „Бартер“ (2015), телевизионните сериали „Откраднат живот“ (2016 – 2021), „Полицаите от края на града“ (2018) и др.

ИМА НАРИСУВАНИ ГРАФИКИ, КАРТИНИ С МАСЛО И АКВАРЕЛ

Рисуването е увлечение на Мартина Вачкова, тя има нарисувани графики, картини с масло и акварел. На 14 февруари 2001 г. тя открива обща изложба с художника Иван Яхнаджиев – „Страст в цветове“.

През 2010 г. вестник „Ню Йорк таймс“ публикува материал за нарастващото влияние на жените в българския обществен живот. Заедно с кмета на София тогава Йорданка Фандъкова и генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, вестникът цитира и името на Мартина Вачкова, която по това време е водеща на телевизионното предаване „Жените“, сред най-успешните и влиятелни дами в България.

ПРИЗНАНИЕ

На 9 септември 1994 г. Мартина Вачкова получава почетна грамота от Федерацията на обединените ромски общности (барони) за големия й принос в популяризирането на ромския етнос и издигането на престижа на ромите, както и за най-точна импровизация на ромските нрави и обичаи. Мартина Вачкова е носителка и на наградата на Община Каварна „Почетен ром“. Наградата традиционно се връчва за Международния ден на ромите – 8 април, на актьори, музиканти, дейци на спорта, които активно подкрепят интеграцията на малцинството.

През 2013 г. Мартина Вачкова получава наградата „Жена на годината“ на списание „Грация“. През октомври 2016 г. получава наградата за най-добра актриса за ролята си във филма „За какво служи хлябът“ на международния кинофестивал European Film Festival (Mainstream & Underground) в Москва, Русия. През 2016 г. тя е носителка и на награда „Лайфстайл“ за най-харесван артист в български сериал за „Откраднат живот“ (2016).

„МЕРА СПОРЕД МЕРА“

През септември 2021 г. международният филмов фестивал „София филм фест“ показва дигитално възстановени трите серии на „Мера според мера“. Филмът на режисьора Георги Дюлгеров излиза през 1981 г. по сценарий на Руси Чанев и Дюлгеров, по романа на Свобода Бъчварова „Литургия за Илинден“. В „Мера според мера“ се снимат около 110 актьори, 800 епизодици, 19 000 статисти. Общата дължина на филмовата лента на всичките серии е около 11 000 метра. Оператор е Радослав Спасов, художник е Георги Тодоров-Жози, музиката е на Божидар Петков. В ролите са Руси Чанев, Цветана Манева, Григор Вачков, Стефан Мавродиев, Димитър Буйнозов, Маргарита Карамитева, Вълчо Камарашев, Катя Иванова, Румена Трифонова, Мартина Вачкова, Богдан Глишев, Димитър Луканов, Венцислав Кисьов, Милена Андонова, Ивайло Христов, Иван Черкелов, Людмил Тодоров, Марио Кръстев, Светослав Овчаров, Иглика Трифонова, Мартина Вачкова и др.

„ПРАТЕНИК НА МЪЖКИ ВРЕМЕНА“

На 24 септември 2022 г. в рамките на кинофестивала „Златна роза“ във Варна Мартина Вачкова представя второто издание на книгата „Пратеник на мъжки времена. Спомени за Григор Вачков“. Нейни автори са Силвия Вачкова, Мартина Вачкова и Юрий Дачев. Второто издание е на издателство „Фабер“. На представянето Мартина Вачкова споделя: „Баща ми – Григор Вачков, носеше мъжкото у себе си, дух, който сега го няма, в днешно време липсват мъжкари“.

/АЯ/МВ/отдел „Справочна“

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.